تورتیکولی و روش های درمان آن

اسپينا بيفيدا
اسپينا بيفيدا
فروردین ۳۰, ۱۳۹۸

تورتیکولی و روش های درمان آن

تورتیکولی

تورتیکولی یا کج گردنی عارضه ای است که اغلب در نوزادان دیده می شود و با کج بودن گردن و تمایل آن به یک سمت بدن مشخص می شود.

گردن نوزادان مبتلا به تورتیکولی به یک سمت منحرف شده و نوزاد تمیل دارد سر خود فقط در یک طرف قرار دهد.

با کج شدن گردن سر نوزاد هم به یک طرف متمایل شده و چانه او به سمت دیگر منحرف میشود. 

چرخش سر به سمت مقابل برای این نوزادان دشوار بوده و اغلب در برابر آن مقاومت می کنند.

تورتیکولی ممکن است بصورت مادرزادی وجود داشته باشد یا بصورت اکتسابی رخ دهد که عوامل زیادی در بروز آن دخیل هستند.

بر اساس آمارها حدود نیمی از نوزادان مبتلا به تورتیکولی بصورت بریج بوده اند و با پا به دنیا آمده اند که نشان دهنده افزایش ریسک بروز این وضعیت در جنین های بریج است.

این عارضه معمولا در معاینات پزشکی در ماه اول زندگی قابل تشخیص است و بصورت وجود یک توده در یک طرف گردن وی و در یک سوم میانی عضله استرنوکلیدوماستویید مشخص می شود که سر نوزاد به طرفی که توده وجود دارد دچار انحراف شده و چانه وی به سمت مقابل متمایل می شود.

محدودیت در حرکات گردن به دلیل کوتاهی عضلات در یک سمت گردن نیز از مشخصات کودکان مبتلا به کچ گردنی است.

در صورتی که بیماری بطور صحیح تحت درمان قرار نگیرد بتدریج و با گذشت زمان به علت اینکه نوزاد بیشتر به یک طرف میخوابد ممکن است یک طرف سر و صورت پهن شده و سبب نامتقارن شدن صورت شود.

این عارضه در سنین بالاتر حتی ممکن است ستون مهره ها در ناحیه گردن را درگیر کرده و منجر به انحراف جانبی ستون فقرات یا همان اسکولیوز نیز گردد.

لازم بذکر است که در حدود ۲۰ درصد نوزادان مبتلا به کچ گردنی در رفتگی و اختلالات مفصل لگن نیز وجود دارد و این کودکان از این لحاظ نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند.

دلایل تورتیکولی

  • کشیدگی گردن نوزاد حین زایمان که سبب پارگی در عضله استرنوکلیدوماستویید و در نتیجه خونریزی در عضله می شود.
  • قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب در دوران جنینی که سبب تورتیکولی مادرزادی می شود.
  • وارد شدن ضربه به رحم مادر در دوران بارداری که سبب خونریزی های عضلانی جنین می شود.
  • آسیب دیدگی گردن نوزاد حین زایمان طبیعی
  • وارد شدن ضربه به مهره های گردن
  • عفونت های ناحیه گردن
  • تومورهای ناحیه گردن

روش های درمان

درمان این ناهنجاری در اغلب مبتلایان با راهکارهای غیر جراحی همچون تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی بهبود می یابد و تنها در صورتی که تا یک سالگی کودک پیشرفتی در درمان حاصل نشود عمل جراحی انجام می گیرد.

والدین کودکان مبتلا به این ناهنجاری نیز باید آموزش هایی را در ارتباط با راهکارهای بهبود دهنده شرایط گردن نوزاد خود بیاموزند.

فیزیوتراپیست با دادن آموزش های مناسب به والدین این کودکان روند درمان را سرعت می بخشد.

پدر و مادر باید وسایل بازی و سرگرمی کودک را بگونه ای قرار دهند که او مجبور به چرخاندن سر به سمت دارای مشکل شود و به مرور استفاده خود را از سمت مبتلا به ناهنجاری بیشتر کند.

بطور کلی در هنگام خواباندن کودک ، شیر دادن به او و … باید سر کودک به نحوی قرار بگیرد که مجبور به چرخاندن سر به سمت درگیر شود تا بتدریج ناهنجاری برطرف شود.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی در شهرک غرب – فیزیوتراپی در سعادت آباد – فیزیوتراپی در شمال تهران – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی گردن